Makaleler » Blog » Motosiklet Çeşitleri Nelerdir?

Motosiklet Çeşitleri Nelerdir?

Motosiklet Çeşitleri Nelerdir? 
Motosiklet kullanmak hem bir yaşam tarzı hem de yoğun trafikten kurtulmak adına son derece geçerli bir çözümdür. Tip, kullanım ve karakter olarak çok sayıda motosiklet türünün olduğunu ifade etmeliyiz. Asi, ağırbaşlı, sessiz, dayanıklı, konforlu olmak üzere her motosiklet türünün farklı özellikleri bulunmaktadır. Motosiklet üreticileri; neredeyse her zevke ve ihtiyaca uygun modeller üretmişlerdir. Bu noktada, siz de hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize uygun bir motosiklet modelini rahatlıkla bulabilirsiniz. Peki, motosikletlerin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 
Motosiklet Çeşitlerinin Özellikleri 
Motor kullanmaya henüz yeni başladıysanız size commuter modelleri önerebiliriz. Bir diğer adı başlangıç motoru olmakla beraber kullanımı son derece kolaydır. Bu yüzden, kurye motoru olarak kullanıldığını da ifade etmeliyiz. Commuter; az yakıt tüketimine sahiptir. Kontrol edilmesi son derece kolaydır. Hafif ve dayanıklı bir motordur. Yedek parça bulunması kolay olduğu gibi bu parçaların maliyetleri de son derece düşüktür. Kıvrak, hafif ve aralardan geçmeye müsait olmasından mütevellit bilhassa şehir içi trafiğinde sıkıştığınız zamanlarda çok işinize yarayacaktır. Ancak, düşük güç seviyesinden dolayı şehirler arası yolculuklarda sizi zorlayabilir. 
Scooter kullanımının son derece yaygın olduğunu söylemeliyiz. Hem ekonomik oluşu hem de ebatlarının uygun olmasından dolayı her yaştan insanın scooter kullandığı bilinmektedir. Şehir içi trafikte son derece pratiktir. Bir yerlere yetişmek istiyorsanız tercihiniz olmalıdır. Koltuk altında bagajının olmasıyla avantaj sunmaktadır. Otomatik vites oluşuyla kullanımı kolaydır. Az yakıt tüketmesi ve bakım maliyetlerinin son derece düşük olması; scooter kullanımını yaygınlaştıran sebepler arasında yer alır. Ancak, commuter modellerde olduğu gibi düşük güce sahiptir. Bu yüzden, zorlu yollar için asla tavsiye edilmez. Küçük tekerleklere sahip olması yoldaki sarsıntıların en ciddi düzeyde hissedilmesini sağlar.

 
Maxi scooter ise adından da anlaşılacağı üzere scooter modellerin bir üst seviyesidir. 250cc ve üzeri hacme sahiptir. Daha geniş bagaj koltuklarının yanı sıra daha iri yapılı olduklarını söylemek gerekir. Yüksek sürücü ve artçı konforundan dolayı tercih edilirler. Otomatik vites ile rahat kullanım imkanı sunmaktadır. Dik oturuş pozisyonu ile iyi bir motosiklet deneyimi sunar. Ayrıca, rüzgardan etkilenmeyi en aza indirgeyen aerodinamik yapısı vardır. Tek dezavantajının ise kötü yol şartlarına karşı dayanıksız oluşu olarak bilinir. 
Chopper motosikletler ise yapım aşamalarından itibaren sürücüye özel olarak şekillendirilmeleriyle öne çıkarlar. Bu özelliklerinden dolayı dünyada eşi benzeri olmayan bir motosiklet çeşididir. Diğer motosiklet türlerine göre tasarım ön plandadır. Son derece rahat bir kullanıcı deneyimi vaat etmekle beraber aksesuar bulma konusunda da avantaj sağlarlar. Birçok motosiklet kullanıcısı trafikte saygı görmediğinden yakınır. Ancak, Chopper motosikletler için böyle bir durum söz konusu değildir. Trafikte kendilerini her zaman fark ettirirler. 
Naked; son derece güçlü ve manevra kabiliyeti yüksek bir modeldir. Şehir içi kullanım için idealdir. Ayrıca, bakım maliyetleri son derece azdır. Grenajsız tasarımlarından dolayı rüzgardan çok fazla etkilenirler. Yakıt masraflarının da fazla olduğunu söylemeliyiz.

 
Supersport; tahmin edebileceğiniz üzere bir yarış motorudur. Yarışa hazır olarak üretilmelerinden mütevellit son derece iyi yol alırlar. Durma kabiliyetleri yüksektir. Yüksek performans sunan bu motorlar; trafikte sizi rahatsız edenlerden rahatlıkla kurtulmanızı da sağlar. Ancak, yakıt tüketiminin fazla olduğunu söylemeliyiz. Son olarak, Türkiye’deki sıkıntılı yol şartları için pek uygun olmadıkları bilinmektedir.

 
Touring; konforlu ve eşya taşımaya müsait motorlardır. Enduro; doğa motosikleti arayanlara hitap eder. Motocross; şehir trafiğinden ziyade arazide sürüş için tasarlanmıştır. 
Sonuç olarak, her motosiklet çeşidinin farklı özellikleri vardır. İhtiyaçlarınıza uygun olanını seçmek size kalmış! 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4