Makaleler » Blog » Motosiklet Kullanımında Güvenlik Önlemleri

Motosiklet Kullanımında Güvenlik Önlemleri

Motosiklet kazalarının ölüm veya yaralanmayla sonuçlanma riski oldukça fazladır. Bu riski azaltmak ve daha güvenilir ulaşım için motosiklet sürücülerinin belli başlı konulara dikkat etmesinde yarar vardır. İşte motosiklet sürücülerinin trafikte daha güvende kalmaları için mutlaka dikkat etmesi gereken motosiklet kullanımında güvenlik önlemleri:

Mutlaka Ders Alın

Motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar arasındaysanız öncelikli olarak sürüş eğitimi almanız gerekir. Bu dersler sayesinde sürüş tekniklerini detaylı bir şekilde öğrenebilir, olası risklerden korunma kontrollerini detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Bu dersler aynı zamanda uzun zamandan beri motosiklet kullanan ancak motosiklet kullanımına bir süre boyunca ara vermiş kişilerinde gündeme alması gereken konular arasında bulunur. Kursların diğer bir avantajlı yönü ise acil durumlarda yapmanız gereken adımları detaylı bir şekilde öğretmesidir. Bu sayede her açıdan motosiklet kullanımına tam anlamıyla hazır olabilirsiniz. Bu nedenle motosiklet sürücü eğitimlerine ağırlık verilmesi yerinde bir karar olacaktır.

Doğru Ekipman Seçimi

Motosiklet kullanımını daha güvenilir hale getirmek için doğru ekipmanların belirlenmesi gerekir. Motosiklet için özel olarak üretilen ekipmanlara yönelmek gerekir. Sürüş için en önemli ekipman parçalarından biri kasklardır. Kaza sırasında olası tehlikelerin önüne geçmek için size uygun bir kask modelini belirlemeye özen göstermelisiniz. Kaskın kafanıza tam olarak oturması ve kafanızın içinde rahat hareket etmesi lazımdır. Bunun yanında sürekli kullanılacağından dolayı hafif olması da dikkat edilmesi gereken durumlar arasında bulunur. Kask seçimi oldukça önemli olduğundan dolayı ucuz kask modellerinden kaçınmanız gerekir. Kask seçiminin yanı sıra kıyafet seçiminin de özenli olarak yapılması lazımdır. İnce giysilerle yola koyulmanız sıkıntılı sonuçlar almanıza neden olabilir. Bu nedenle sadece motosiklet için uygun olacak kıyafetleri gündeme almanız gerekir. Bu süreçte cilde nefes aldıracak türden giysi seçeneklerini ön plana alırken, aynı zamanda bu tarz kıyafetlerin iyi bir koruma sağlayacağına da emin olmalısınız. Motosiklet için daha uygun olacak kıyafet seçenekleri arasında hem rahat hem de güvenilir modeller bulunmaktadır. Bunun yanında dikkat çekici renklere sahip olan kıyafet seçimlerine ağırlık vermelisiniz. Trafikte en fazla dikkat çeken renkler arasında bulunan sarı, yeşil, beyaz gibi renklerin tercih edilmesi yerinde olacaktır. Bu seçimler sayesinde diğer sürücülerinde dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Olumsuz Hava Şartları

Motosiklette güvenlik önlemleri her sürücünün gündeme alması gereken konular arasındadır. Sürücülerin en fazla dikkat etmesi gereken konu ise olumsuz hava şartlardır. Zira olumsuz hava şartları motosiklet kullananlar için çeşitli sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabilir. Yağmurlu havalarda görüş kısıtlı olacağından dolayı hızınızı fazla arttırmamanız gerekir. Yollar kaygan olacağından dolayı yavaş hızla yoldaki engelleri daha basit bir şekilde kavrayabilirsiniz. Bu nedenle yağmurlu havalarda motosiklet kullanırken hızı düşürerek ani manevralar yapmaktan kaçınmalısınız. Aynı riskli durum rüzgarlı havalarda da bulunur. Bu tarz havalarda rüzgarın geldiği yön hesaba katılarak buna uygun olarak ani hareketler yapmaktan kaçınmanız gerekir.

Takip Mesafesini Koruyun

Trafikte bulunan tüm araçların ısrarlı bir şekilde dikkat etmesi gereken konulardan biride takip mesafesidir. Önünüzde seyreden araçla aranızda en az iki saniye olmalıdır. Bu kurala dikkat ederek olası risklerin önüne sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz. Özellikle öndeki aracın ani şekilde fren yapma ihtimali her zaman bulunduğundan bu kuralı sürekli olarak gündeme almak gerekir. Sadece öndeki araçla değil, aynı zamanda çaprazdaki araçla da arada belirli bir mesafenin bırakılması gerekir. Bununda en az bir saniye olarak belirlenmesi yeterli olacaktır. Öte yandan motosiklet kullanımı sırasında daha rahat bir şekilde hareket etmek için özel bir güvenlik alanı oluşturmanız lazımdır. Bu sayede trafikte çok daha rahat halde manevra yapabilir, olası riskleri sorunsuz bir şekilde önlemeyi başarabilirsiniz. Güvenlik alanı oluşturulurken motosiklet sürücüsü tarafından belirli konuların dikkate alınması gerekir. Özellikle diğer sürücülerin sizi daha rahat bir şekilde görebilmeleri için konumunuza dikkat etmelisiniz. Kör nokta olarak tanımlanan noktalarda bulunmadan trafikte ilerlemeye bakmalısınız. Eğer bu tarz bir alan oluşturmada sıkıntı yaşıyorsanız diğer sürücülerin sizi görmesi için arka stop lambalarını yakabilirsiniz. Bu kurala dikkat ederek trafikte çok daha güvenli bir şekilde ilerleyebilir, olası risklerin önüne kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Yukarı Git
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4